Kunysz, Zdzisław Antoni

Zdzisław Antoni Kunysz

pseud. Żbik, Wierzba

Dane osobowe
Inne nazwiska w czasie okupacji lub po wojnie:
Płeć:mężczyzna
Data urodzenia: 1926-07-30
Miejsce urodzenia:Maciejów
Data śmierci:
Miejsce śmierci:
Miejsce pochówku:
Rodzice
Imię ojca:Jan
Imię matki:Jarosława
Nazwisko panieńskie matki:Behen
Stopień wojskowy uzyskany przed II wojną światową:
Data:
Starszeństwo:
Organ nadający:
Stopień wojskowy uzyskany w konspiracji: kapral podchorąży
Data:
Starszeństwo:
Organ nadający:
Stopień wojskowy uzyskany po wojnie:
Data:
Starszeństwo:
Organ nadający:
Wykształcenie cywilne
Przed wojną:

W czerwcu 1939 r. zdał małą maturę w Gimnazjum im. Konarskiego w Dubnie.

W czasie wojny:

Dnia 17 września po ojca Z. Kunysza przyszło NKWD, aby go aresztować. Lojalne osoby poinformowały wcześniej o tej wizycie, rodzina uciekła pozostawiając całe mienie. Pod koniec września 1939 r. dotarła do Lwowa i został przyjęty do VIII Gimnazjum im. Kr. Kazimierza Wielkiego przy ulicy Dwernickiego.

Po wejściu Niemców do Lwowa uczęszczał do Szkoły Rzemieślniczej przy ul. Krasickich, równocześnie kontynuując naukę na kursach tajnego nauczania

Po wojnie:

Po przyjeździe do Krakowa, złożył eksternistyczny egzamin dojrzałości i został przyjęty na Wydz. Prawa UJ. W 1950 r. ukończył studia.

Służba wojskowa
Przed wojną:
W czasie wojny:
Po wojnie:
Miejsce pracy
Przed wojną:
W czasie wojny:
Po wojnie:

W Krakowie podjął pracę w kilku instytucjach. W 1953 r. uzyskał wpis na listę aplikantów adwokackich. W 1956 r. złożył egzamin adwokacki i uzyskał wpis na listę adwokatów z siedzibą Zesp. Adu. nr 2 w Krakowie przy ul. Szewskiej. Wykonywał zwód adwokata nieprzerwanie przez 38 lat.

W zmienionych warunkach społeczno-politycznych przeszedł z dniem 1 grudnia 1990 r. na etat doradcy prawnego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska w Krakowie- oraz Biura Senatorskiego- gdzie pracuje obecnie.

 

Działalność społeczna, związkowa i polityczna
Przed wojną:
W czasie wojny:
Po wojnie:

W zmienionych warunkach społeczno-politycznych przeszedł z dniem 1 grudnia 1990 r. na etat doradcy prawnego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska w Krakowie-oraz Biura Senatorskiego.

Działalność w ruchu kombatanckim
Opis działań:
Przynależność i udział w pracach innych organizacji i instytucji podziemnych
Przed scaleniem i wstąpieniem do ZWZ-AK, jak i „równolegle”:
Przynależność do ZWZ-AK na Kresach
Działalność:

W mieszkaniu rodzinnym przy ul. Dwernickiego 50 mieściła się zakonspirowana i drukarnia tajnej prasy podziemnej, przede wszystkim „Biuletynu Informacyjnego”- jednocześnie zainstalowany był wojskowy aparat radio-odbiorczy do prowadzenia nasłuchu wiadomości z BBC i innych stacji. W tą pracę zaangażowany był jego ojciec Jan Kunysz, z tego powodu Z. Kunysz został włączony w to przedsięwzięcie, a następnie wstąpił do AK.  Prowadził kolportaż prasy do wyznaczonych miejsc przeważnie ul. Zyblikiewcza, Nalżelaka. Kolportował „Biuletynu Informacyjnego” oraz innych wydawnictw konspiracyjnych poprzez Chór Cecyliański przy parafii św. Wincentego a Paulo, przy ul. Dwercnickiego, gdzie uczęszczał na próby chóru. Tam poznał „Johna” Adama Majewskiego oraz „Kondora” Jerzego Rowalczuka i innych, co ułatwiło kolportaż prasy oraz pozwoliło na wymianę informacji i danych w zakresie przemieszczania się oddziałów niemieckich we Lwowie i przez Lwów (transporty kolejowe oraz zmotoryzowane). Pozyskiwał także informacje o siedzibach niemieckich na terenie Dzielnicy Południe.  W 1944 r. przed rozpoczęciem “Burzy” ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych.

Data zaprzysiężenia:
Czasookres:1942-07-00 - 1945-03-00
Pełnione funkcje:

Łącznik

Oddział względnie pion organizacyjny:BIP
Okręg:Okręg Lwów
Przydział: Okręg AK Lwów, Zgrupowanie AK Miasto
Inspektorat Lwów-Miasto
Przynależność do ZWZ-AK poza Kresami
Działalność:
Data zaprzysiężenia:
Czasookres:
Pełnione funkcje:
Oddział względnie pion organizacyjny:
Działalność w podziemiu antykomunistycznym:
Opis działań:

Działał w organizacji “NIE” po uciecze z aresztu przez następne 3 miesiące.

Udział w akcji "Burza"
Opis działań:

Przed akcją “Burza” otrzymał rozkaz zarekwirowania stosownej ilości: koców, sienni, materacy, czy nawet łóżek oraz sprzętu kuchennego garnków i naczyń w Klasztorze Sióstr Bazylianek przy ul. Zyblikiewicza. Przydzielono mu wówczas drużynę do kierowania oraz otrzymał rozkaz rekwizycji na piśmie. Dalszym jego zadaniem podczas “Burzy” było zaopatrzenie drużyn i plutonów do momentu wystąpienia zbrojnego. Jego pluton podczas walk o Lwów brał udział w służbie wartowniczej i patrolowej. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Lwowa był zmuszony ukrywać się poza domem. Dalej działał w konspiracji.

Konspiracyjni współpracownicy
Przełożeni, podwładni i organizacyjni koledzy:
Członkowie rodziny zaangażowani w konspirację:
Służba w innych formacjach wojskowych
Polskich:
Niepolskich:
Represje
Represje stosowane przez Niemców (pobyt w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych - daty i miejsce, nazwiska współwięźniów):
Represje stosowane przez Związek Sowiecki (pobyt w sowieckich więzieniach i łagrach - daty i miejsce, nazwiska współwięźniów):

W październiku 1944 r. został aresztowany prze NKWD w „Kotle” przy ul. Nabielaka pod zarzutem należenia do podziemnej organizacji. Przez dwa dni i dwie noce był więziony i przesłuchiwany w siedzibie NKWD przy ul. Pełczyńskiej. Nocą wraz z innymi był transportowany autem ciężarowym w nieznane. Na Placu Prusa, wykorzystując awarię samochodu i ciemną noc udało mu się zbiec.

W marcu 1945 r. został aresztowany po raz drugi przy ul. Św. Mikołaja wespół z Emilem Feczko. Zatrzymani zostali zaprowadzeni na rewizję do mieszkania misjonarzy przy ul. Dwernickiego. Wykorzystując znajomość panujących tam zwyczajów i zajęć księży, misjonarzy i kleryków, udało się zbiec po raz drugi przez okno łazienki na parterze. Po tym czasie ukrywał się u różnych znajomych aż do późnej jesieni 1945 r. Uzyskał “lewą” kartę repatriacyjną i wyjechał do Krakowa.

Represje ze strony polskiego komunistycznego aparatu bezpieczeństwa
Ordery i odznaczenia
Lista odznaczeń

Krzyż Armii Krajowej

Krzyż za Wojnę Obronną

Autorstwo wspomnień, relacji, pamiętników, dzieł literackich, opracowań naukowych, działalność redakcyjna
Poświęconych historii a w szczególności ZWZ-AK:
Poświęconych innym dziedzinom nauki i sztuki lub publicystyki:
Źródła archiwalne i literatura do noty biograficznej

Jan Cisek, wspomnienia z działalności Armii Krajowej na terenie powiatu Brzeżany województwo tarnopolskie, maszynopis w zbiorach CDCN – BJ, sygn. 5-2, s. 13;

ŚZŻAK Okręg Lwów (Kraków), teczka osobowa Zdzisława Kunysz.

Ikonografia
Ewentualne uwagi
Fotografie
Skany załączonych dokumentów
Pobierz jako plik tekstowy

Chcesz zgłosić uwagę do biogramu?